Herbert Weir Smyth [n.d.], A Greek Grammar for Colleges; Machine readable text [info] [word count] [Smyth].
Previous SubSect

Next SubSect

-- 134 --

CONJUGATION OF μι-VERBS 412

The conjugation of μι-verbs differs from that of ω-verbs only in the present, imperfect, and second aorist active and middle; and (rarely) in the second perfect. The μι forms are made by adding the endings directly to the tense-stem without any thematic vowel, except in the subjunctive of all verbs, and in the optative of verbs ending in -νυ_μι.

413

Verbs having second aorists and second perfects of the μι form are, as a rule, ω-verbs, not μι-verbs, in the present. Thus, the second aorists: ἔβην (βαίνω go), ἔγνων (γιγνώσκω know); the second perfect: τέθναμεν (θνῄσκω die).

414

There are two main classes of μι-verbs.

A. The root class. This class commonly ends in -η-μι or -ω-μι (from stems in ε, α, or ο). The present stem is usually reduplicated, but may be the same as the verb-stem, which is a root.

Verb-stemPresent StemPresent
θε-, θη-τιθε-, τιθη- (for θιθε, θιθη, 125 a)τίθημι place
ἑ-, ἡ-ἱ_ε-, ἱ_η- (for σισε, σιση) ἵ_ημι send
στα-, στη-ἱστα-, ἱστη- (for σιστα, σιστη, cross119) ἵστημι set
δο-, δω-διδο-, διδω-δίδωμι give
φα-, φη-φα-, φη-φημί say

B. The -νυ_μι class. This class adds νυ (νυ_), after a vowel ννυ (ννυ_), to the verb-stem. In the subjunctive and optative regularly, and sometimes in the indicative, verbs in -νυ_μι are inflected like verbs in .

Verb-stemPresent StemPresent
δεικ-δεικνυ-, δεικνυ_-δείκνυ_μι show
ζευγ-ζευγνυ-, ζευγνυ_-ζεύγνυ_μι yoke
κερα-κεραννυ-, κεραννυ_-κεράννυ_μι mix
ῥηγ-ῥηγνυ-, ῥηγνυ_-ῥήγνυ_μι break
σβε-σβεννυ-, σβεννυ_-σβέννυ_μι extinguish

C. There are some (mostly poetic) verbs in -νημι, which add να-, νη- to form the present stem; as δάμ-νη-μι I subdue, δάμ-να-μεν we subdue.

415

All the possible μι forms do not occur in any single verb. τίθημι and δίδωμι are incomplete and irregular in the second aorist active; and ἔσβην went out from σβέννυ_μι is the only second aorist formed from νυ_μι-verbs. ἐπριάμην I bought, second aorist middle (from the stem πρια- with no present), is given in the paradigms in place of the missing form of ἵστημι; and ἔδυ_ν I entered from δύ_ω (but formed as if from δῦμι) in place of a second aorist of the νυ_μι-verbs.

-- 135 --

416

(A) Root Class.—Inflection of τίθημι place, ἵστημι set, δίδωμι give, in the present, imperfect, and second aorist tenses; and of ἐπριάμην I bought.

ACTIVEPresent Indicative
S. 1. τί-θη-μιἵ-στη-μιδί-δω-μι
2. τί-θη-ςἵ-στη-ςδί-δω-ς
3. τί-θη-σιἵ-στη-σιδί-δω-σι
D. 2. τί-θε-τονἵ-στα-τονδί-δο-τον
3. τί-θε-τονἵ-στα-τονδί-δο-τον
P. 1. τί-θε-μενἵ-στα-μενδί-δο-μεν
2. τί-θε-τεἵ-στα-τεδί-δο-τε
3. τι-θέ-α_σιἱ-στᾶσιδι-δό-α_σι

Imperfect
S. 1. ἐ-τί-θη-νἵ_-στη-νἐ-δί-δουν ( cross746 b)
2. ἐ-τί-θεις ( cross746 b) ἵ_-στη-ςἐ-δί-δους
3. ἐ-τί-θειἵ_-στηἐ-δί-δου
D. 2. ἐ-τί-θε-τονἵ_-στα-τονἐ-δί-δο-τον
3. ἐ-τι-θέ-τηνἱ_-στά-τηνἐ-δι-δό-την
P. 1. ἐ-τί-θε-μενἵ_-στα-μενἐ-δί-δο-μεν
2. ἐ-τί-θε-τεἵ_-στα-τεἐ-δί-δο-τε
3. ἐ-τί-θε-σανἵ_-στα-σανἐ-δί-δο-σαν

Present Subjunctive
S. 1. τι-θῶἱ-στῶδι-δῶ
2. τι-θῇ-ςἱ-στῇ-ςδι-δῷ-ς
3. τι-θῇἱ-στῇδι-δῷ
D. 2. τι-θῆ-τονἱ-στῆ-τονδι-δῶ-τον
3. τι-θῆ-τονἱ-στῆ-τονδι-δῶ-τον
P. 1. τι-θῶ-μενἱ-στῶ-μενδι-δῶ-μεν
2. τι-θῆ-τεἱ-στῆ-τεδι-δῶ-τε
3. τι-θῶ-σιἱ-στῶ-σιδι-δῶ-σι

Present Optative
S. 1. τι-θείη-νἱ-σταίη-νδι-δοίη-ν
2. τι-θείη-ςἱ-σταίη-ςδι-δοίη-ς
3. τι-θείηἱ-σταίηδι-δοίη
D. 2. τι-θεῖ-τονἱ-σταῖ-τονδι-δοῖ-τον
3. τι-θεί-τηνἱ-σταί-τηνδι-δοί-την
P. 1. τι-θεῖ-μενἱ-σταῖ-μενδι-δοῖ-μεν
2. τι-θεῖ-τεἱ-σταῖ-τεδι-δοῖ-τε
3. τι-θεῖε-νἱ-σταῖε-νδι-δοῖε-ν

-- 136 --

ACTIVE—ConcludedPresent Optative
or ( cross750) or ( cross750) or ( cross750)
D. 2. τι-θείη-τονἱ-σταίη-τονδι-δοίη-τον
3. τι-θειή-τηνἱ-σταιή-τηνδι-δοιή-την
P. 1. τι-θείη-μενἱ-σταίη-μενδι-δοίη-μεν
2. τι-θείη-τεἱ-σταίη-τεδι-δοίη-τε
3. τι-θείη-σανἱ-σταίη-σανδι-δοίη-σαν

Present Imperative
S. 2. τί-θει ( cross746 b) ἵ-στηδί-δου
3. τι-θέ-τωἱ-στά-τωδι-δό-τω
D. 2. τί-θε-τονἵ-στα-τονδί-δο-τον
3. τι-θέ-τωνἱ-στά-τωνδι-δό-των
P. 2. τί-θε-τεἵ-στα-τεδί-δο-τε
3. τι-θέ-ντωνἱ-στά-ντωνδι-δό-ντων

Present Infinitive
τι-θέ-ναιἱ-στά-ναιδι-δό-ναι

Present Participle
τι-θείς, -εῖσα, -έν ( cross307) ἱ-στά_ς, -ᾶσα, -άν ( cross306) δι-δούς, -οῦσα, -όν
( cross307)

MIDDLE AND PASSIVEPresent Indicative
S. 1. τί-θε-μαιἵ-στα-μαιδί-δο-μαι ( cross747 f)
2. τί-θε-σαιἵ-στα-σαιδί-δο-σαι
3. τί-θε-ταιἵ-στα-ταιδί-δο-ται
D. 2. τί-θε-σθονἵ-στα-σθονδί-δο-σθον
3. τί-θε-σθονἵ-στα-σθονδί-δο-σθον
P. 1. τι-θέ-μεθαἱ-στά-μεθαδι-δό-μεθα
2. τί-θε-σθεἵ-στα-σθεδί-δο-σθε
3. τί-θε-νταιἵ-στα-νταιδί-δο-νται

Imperfect
S. 1. ἐ-τι-θέ-μηνἱ_-στά-μηνἐ-δι-δό-μην ( cross747 f)
2. ἐ-τί-θε-σοἵ_-στα-σοἐ-δί-δο-σο
3. ἐ-τί-θε-τοἵ_-στα-τοἐ-δί-δο-το
D. 2. ἐ-τί-θε-σθονἵ_-στα-σθονἐ-δί-δο-σθον
3. ἐ-τι-θέ-σθηνἱ_-στά-σθηνἐ-δι-δό-σθην
P. 1. ἐ-τι-θέ-μεθαἱ_-στά-μεθαἐ-δι-δό-μεθα
2. ἐ-τί-θε-σθεἵ_-στα-σθεἐ-δί-δο-σθε
3. ἐ-τί-θε-ντοἵ_-στα-ντοἐ-δί-δο-ντο

-- 137 --

MIDDLE AND PASSIVE—Concluded Present Subjunctive

S. 1. τι-θῶ-μαιἱ-στῶ-μαιδι-δῶ-μαι
2. τι-θῇἱ-στῇδι-δῷ
3. τι-θῆ-ταιἱ-στῆ-ταιδι-δῶ-ται
D. 2. τι-θῆ-σθονἱ-στῆ-σθονδι-δῶ-σθον
3. τι-θῆ-σθονἱ-στῆ-σθονδι-δῶ-σθον
P. 1. τι-θώ-μεθαἱ-στώ-μεθαδι-δώ-μεθα
2. τι-θῆ-σθεἱ-στῆ-σθεδι-δῶ-σθε
3. τι-θῶ-νταιἱ-στῶ-νταιδι-δῶ-νται

Present Optative
S. 1. τι-θεί-μηνἱ-σταί-μηνδι-δοί-μην
2. τι-θεῖ-οἱ-σταῖ-οδι-δοῖ-ο
3. τι-θεῖ-τοἱ-σταῖ-τοδι-δοῖ-το
D. 2. τι-θεῖ-σθονἱ-σταῖ-σθονδι-δοῖ-σθον
3. τι-θεί-σθηνἱ-σταί-σθηνδι-δοί-σθην
P. 1. τι-θεί-μεθαἱ-σταί-μεθαδι-δοί-μεθα
2. τι-θεῖ-σθεἱ-σταῖ-σθεδι-δοῖ-σθε
3. τι-θεῖ-ντοἱ-σταῖ-ντοδι-δοῖ-ντο
or
S. 1. τι-θεί-μην
2. τι-θεῖ-ο
3. τι-θοῖ-το ( cross746 c)
D. 2. τι-θοῖ-σθον
3. τι-θοί-σθην
P. 1. τι-θοί-μεθα
2. τι-θοῖ-σθε
3. τι-θοῖ-ντο

Present Imperative
S. 2. τί-θε-σοἵ-στα-σοδί-δο-σο
3. τι-θέ-σθωἱ-στά-σθωδι-δό-σθω
D. 2. τί-θε-σθονἵ-στα-σθονδί-δο-σθον
3. τι-θέ-σθωνἱ-στά-σθωνδι-δό-σθων
P. 2. τί-θε-σθεἵ-στα-σθεδί-δο-σθε
3. τι-θέ-σθωνἱ-στά-σθωνδι-δό-σθων

Present Infinitive
τί-θε-σθαιἵ-στα-σθαιδί-δο-σθαι

Present Participle
τι-θέ-μενοςἱ-στά-μενοςδι-δό-μενος

-- 138 --

SECOND AORIST Indicative

ActiveMiddleActiveMiddleActiveMiddle
S. 1. (ἔθηκα, cross755) ἐ-θέ-μηνἔ-στη-ν stoodἐπριάμην ( cross415) (ἔδωκα, cross755) ἐ-δό-μην
( cross756 b)
2. (ἔθηκας) ἔ-θουἔ-στη-ςἐπρίω (ἔδωκας) ἔ-δου
3. (ἔθηκε) ἔ-θε-τοἔ-στηἐπρίατο (ἔδωκε) ἔ-δο-το
D. 2. ἔ-θε-τονἔ-θε-σθονἔ-στη-τονἐ-πρία-σθονἔ-δο-τονἔ-δο-σθον
3. ἐ-θέ-τηνἐ-θέ-σθηνἐ-στή-τηνἐ-πριά-σθηνἐ-δό-τηνἐ-δό-σθην
P. 1. ἔ-θε-μενἐ-θέ-μεθαἔ-στη-μενἐ-πριά-μεθαἔ-δο-μενἐ-δό-μεθα
2. ἔ-θε-τεἔ-θε-σθεἔ-στη-τεἐ-πρία-σθεἔ-δο-τεἔ-δο-σθε
3. ἔ-θε-σανἔ-θε-ντοἔ-στη-σανἐ-πρία-ντοἔ-δο-σανἔ-δο-ντο

Subjunctive
S. 1. θῶθῶ-μαιστῶπρίω-μαι ( cross424, N.2)δῶδῶ-μαι
2. θῇ-ςθῇστῇ-ςπρίῃδῷ-ςδῷ
3. θῇθῆ-ταιστῇπρίη-ταιδῷδῶ-ται
D. 2. θῆ-τονθῆ-σθονστῆ-τονπρίη-σθονδῶ-τονδῶ-σθον
3. θῆ-τονθῆ-σθονστῆ-τονπρίη-σθονδῶ-τονδῶ-σθον
P. 1. θῶ-μενθώ-μεθαστῶ-μενπριώ-μεθαδῶ-μενδώ-μεθα
2. θῆ-τεθῆ-σθεστῆ-τεπρίη-σθεδῶ-τεδῶ-σθε
3. θῶ-σιθῶ-νταιστῶ-σιπρίω-νταιδῶ-σιδῶ-νται

Optative
S. 1. θείη-νθεί-μηνσταίη-νπριαί-μηνδοίη-νδοί-μην
2. θείη-ςθεῖ-οσταίη-ςπρίαι-ο ( cross424, N.2)δοίη-ςδοῖ-ο
3. θείηθεῖ-το, θοῖ-τοσταίηπρίαι-τοδοίηδοῖ-το
D. 2. θεῖ-τονθεῖ-σθονσταῖ-τονπρίαι-σθονδοῖ-τονδοῖ-σθον
3. θεί-τηνθεί-σθηνσταί-τηνπριαί-σθηνδοί-τηνδοί-σθην
P. 1. θεῖ-μενθεί-μεθασταῖ-μενπριαί-μεθαδοῖ-μενδοί-μεθα
2. θεῖ-τεθεῖ-σθεσταῖ-τεπρίαι-σθεδοῖ-τεδοῖ-σθε
3. θεῖε-νθεῖ-ντοσταῖε-νπρίαι-ντοδοῖε-νδοῖ-ντο
or ( cross758) or ( cross746 c) or ( cross758) or ( cross758)
D. 2. θείη-τονσταίη-τονδοίη-τον
3. θειή-τηνσταιή-τηνδοιή-την
P. 1. θείη-μενθοίμεθασταίη-μενδοίη-μεν
2. θείη-τεθοῖσθεσταίη-τεδοίη-τε
3. θείη-σανθοῖντοσταίη-σανδοίη-σαν

-- 139 --

SECOND AORIST—Concluded Imperative

S. 2. θέ-ςθοῦστῆ-θιπρίωδό-ςδοῦ
3. θέ-τωθέ-σθωστή-τωπριά-σθωδό-τωδό-σθω
D. 2. θέ-τονθέ-σθονστῆ-τονπρία-σθονδό-τονδό-σθον
3. θέ-τωνθέ-σθωνστή-τωνπριά-σθωνδό-τωνδό-σθων
P. 2. θέ-τεθέ-σθεστῆ-τεπρία-σθεδό-τεδό-σθε
3. θέ-ντωνθέ-σθωνστά-ντωνπριά-σθωνδό-ντωνδό-σθων

Infinitive
θεῖ-ναιθέ-σθαιστῆ-ναιπρία-σθαιδοῦ-ναιδό-σθαι

Participle
θείς, θεῖσα,θέ-μενος, ,στά_ς, στᾶσα,πριά-μενος,,δούς, δοῦσα,δό-μενος,
θέ-ν ( cross307) -ονστά-ν ( cross306) -ον ( cross287) δό-ν ( cross307) , -ον

417 SECOND PERFECT OF μι-VERBS

A few verbs of the μι class have a second perfect and pluperfect. Only the dual and plural occur; for the singular, the first perfect and pluperfect are used. The second perfect and pluperfect of ἵστημι are inflected as follows:

SECOND PERFECT
IndicativeSubjunctiveOptativeImperative
S. 1. (ἕστηκα) standἑ-στῶἑ-σταίη-ν (poetic)
2. (ἕστηκας) ἑ-στῇ-ςἑ-σταίη-ςἕ-στα-θι (poetic)
3. (ἕστηκε) ἑ-στῇἑ-σταίηἑ-στά-τω
D. 2. ἕ-στα-τονἑ-στῆ-τονἑ-σταῖ-τον or -αίητον ( cross461 b) ἕ-στα-τον
3. ἕ-στα-τονἑ-στῆ-τονἑ-σταί-την or -αιήτηνἑ-στά-των
P. 1. ἕ-στα-μενἑ-στῶ-μενἑ-σταῖ-μεν or -αίημεν
2. ἕ-στα-τεἑ-στῆ-τεἑ-σταῖ-τε or -αίητεἕ-στα-τε
3. ἑ-στᾶσιἑ-στῶ-σιἑ-σταῖε-ν or -αίησανἑ-στά-ντων

INFINITIVEἑ-στά-ναιPARTICIPLEἑ-στώ-ς, ἑ-στῶσα, ἑ-στός ( cross309 a)

SECOND PLUPERFECT
S. 1. (εἱστήκη) stoodD. 2. ἕ-στα-τονP. 1. ἕ-στα-μεν
2. (εἱστήκης) 3. ἑ-στά-την2. ἕ-στα-τε
3. (εἱστήκει) 3. ἕ-στα-σαν

For a list of second perfects of the μι form, see cross704-705.

-- 140 --

418

(B) -νυ_μι Class.—Inflection of the present system of δείκνύμι show and of the second aorist ἔδυ_ν entered.

Indicative
ACTIVEMIDDLE AND PASSIVEACTIVE
PresentImperfectPresentImperfect2 Aorist
S. 1. δείκ-νυ_-μι ( cross746 a) ἐ-δείκ-νυ_-ν ( cross746 a) δείκ-νυ-μαιἐ-δεικ-νύ-μηνἔ-δυ_-ν ( cross415)
2. δείκ-νυ_-ςἐ-δείκ-νυ_-ςδείκ-νυ-σαιἐ-δείκ-νυ-σοἔ-δυ_-ς
3. δείκ-νυ_-σιἐ-δείκ-νυ_δείκ-νυ-ταιἐ-δείκ-νυ-τοἔ-δυ_
D. 2. δείκ-νυ-τονἐ-δείκ-νυ-τονδείκ-νυ-σθονἐ-δείκ-νυ-σθονἔ-δυ_-τον
3. δείκ-νυ-τονἐ-δεικ-νύ-τηνδείκ-νυ-σθονἐ-δεικ-νύ-σθηνἐ-δύ_-την
P. 1. δείκ-νυ-μενἐ-δείκ-νυ-μενδεικ-νύ-μεθαἐ-δεικ-νύ-μεθαἔ-δυ_-μεν
2. δείκ-νυ-τεἐ-δείκ-νυ-τεδείκ-νυ-σθεἐ-δείκ-νυ-σθεἔ-δυ_-τε
3. δεικ-νύ-α_σιἐ-δείκ-νυ-σανδείκ-νυ-νταιἐ-δείκ-νυ-ντοἔ-δυ_-σαν

Subjunctive
S. 1. δεικνύωδεικνύωμαιδύω
2. δεικνύῃςδεικνύῃδύῃς
3. δεικνύῃδεικνύηταιδύῃ
D. 2. δεικνύητονδεικνύησθονδύητον
3. δεικνύητονδεικνύησθονδύητον
P. 1. δεικνύωμενδεικνυώμεθαδύωμεν
2. δεικνύητεδεικνύησθεδύητε
3. δεικνύωσιδεικνύωνταιδύωσι

Optative
S. 1. δεικνύοιμιδεικνυοίμην
2. δεικνύοιςδεικνύοιο
3. δεικνύοιδεικνύοιτο
D. 2. δεικνύοιτονδεικνύοισθον
3. δεικνυοίτηνδεικνυοίσθην
P. 1. δεικνύοιμενδεικνυοίμεθα
2. δεικνύοιτεδεικνύοισθε
3. δεικνύοιενδεικνύοιντο

Imperative
S. 2. δείκ-νυ_ ( cross746 a) δείκ-νυ-σοδῦ-θι
3. δεικ-νύ-τωδεικ-νύ-σθωδύ_-τω
D. 2. δείκ-νυ-τονδείκ-νυ-σθονδῦ-τον
3. δεικνύ-τωνδεικ-νύ-σθωνδύ_-των
P. 2. δείκ-νυ-τεδείκ-νυ-σθεδῦ-τε
3. δεικ-νύ-ντωνδεικ-νύ-σθωνδύ_-ντων

Infinitive
δεικ-νύ-ναι ( cross746 a) δείκ-νυ-σθαιδῦ-ναι

Participle
δεικ-νύ_ς -ῦσα, -ύν ( cross308, cross746 a)δεικ-νύ-μενος, , -ονδύ_ς, δῦσα,
δύν ( cross308)

-- 141 --

419SYNOPSIS OF τίθημι (θε-, θη-) place

Pres. Act.Impf. Act.Fut. Act.Aor. Act.1 Perf. Act.1 Plup. Act.
Ind.τίθημιἐτίθηνθήσωἔθηκατέθηκαἐτεθήκη
Sub.τιθῶθῶτεθηκὼς ὦ
Opt.τιθείηνθήσοιμιθείηντεθηκὼς εἴην
Imp.τίθειθές
Inf.τιθέναιθήσεινθεῖναιτεθηκέναι
Par.τιθείςθήσωνθείςτεθηκώς
Pres. M. P.Impf. M. P.Fut. Mid.2 Aor. Mid.Perf. M. P.Plup. M. P.
Ind.τίθεμαιἐτιθέμηνθήσομαιἐθέμηντέθειμαιἐτεθείμην
Sub.τιθῶμαιθῶμαιτεθειμένος ὦ
Opt.τιθείμηνθησοίμηνθείμηντεθειμένοσεἴην
Imp.τίθεσοθοῦτέθεισο
Inf.τίθεσθαιθήσεσθαιθέσθαιτεθεῖσθαι
Par.τιθέμενοςθησόμενοςθέμενοςτεθειμένος
1 Fut. Pass.1 Aor. Pass.
Ind.τεθήσομαιἐτέθην
Sub.τεθῶ
Opt.τεθησοίμηντεθείην
Imp.τέθητι
Inf.τεθήσεσθαιτεθῆναι
Par.τεθησόμενοςτεθείς
Verbal adjectives:θετός, θετέος.

420SYNOPSIS OF ἵστημι (στα-, στη-) set (in perf. and 2 aor. stand)

Pres. Impf. Act.Fut. Act.1 Aor. Act.2 Aor. Act.Perf. Plup. Act.
Ind.ἵστημι setστήσω shall setἕστηκα stand
ἵστηνἔστησα setἔστην stoodεἱστήκη stood
Sub.ἱστῶστήσωστῶἑστήκω, ἑστῶ
Opt.ἱσταίηνστήσοιμιστήσαιμισταίηνἑστήκοιμι, ἑσταίην
Imp.ἵστηστῆσονστῆθιἕσταθι
Inf.ἱστάναιστήσεινστῆσαιστῆναιἑστηκέναι, ἑστάναι
Par.ἱστά_ςστήσωνστήσα_ςστά_ςἑστηκώς, ἑστώς

Pres. Impf. M. P.Fut. Mid.1 Aor. Mid.Fut. Perf. Act.
Ind.ἵσταμαι standστήσομαι (intrans.)ἑστήξω shall stand
ἱ_στάμηνἐστησάμην (trans.)
Sub.ἱστῶμαιστήσωμαι
Opt.ἱσταίμηνστησοίμηνστησαίμηνἑστήξοιμι
Imp.ἵστασοστῆσαι
Inf.ἵστασθαιστήσεσθαιστήσασθαιἑστήξειν
Par.ἱστάμενοςστησόμενοςστησάμενοςἑστήξων
1 Fut. Pass.1 Aor. Pass.
Ind.σταθήσομαι shall beἐστάθην was set
Sub.set upσταθῶ
Opt.σταθησοίμηνσταθείην
Imp.στάθητι
Inf.σταθήσεσθαισταθῆναι
Par.σταθησόμενοςσταθείς
Verbal adjectives:στατός, στατέος.

-- 142 --

421SYNOPSIS OF δίδωμι (δο-, δω-) give

Pres. Act.Impf. Act.Fut. Act.Aor. Act.1 Perf. Act.1 Plup. Act.
Ind.δίδωμιἐδίδουνδώσωἔδωκαδέδωκαἐδεδώκη
Sub.διδῶδῶδεδωκὼς ὦ
Opt.διδοίηνδώσοιμιδοίηνδεδωκὼς εἴην
Imp.δίδουδός
Inf.διδόναιδώσεινδοῦναιδεδωκέναι
Par.διδούςδώσωνδούςδεδωκώς
Pres. M. P.Impf. M. P.Fut. Mid.2 Aor. Mid.Perf. M. P.Plup. M. P.
Ind.δίδομαιἐδιδόμηνδώσομαιἐδόμηνδέδομαιἐδεδόμην
Sub.διδῶμαιδῶμαιδεδομένος ὦ
Opt.διδοίμηνδωσοίμηνδοίμηνδεδομένος εἴην
Imp.δίδοσοδοῦδέδοσο
Inf.δίδοσθαιδώσεσθαιδόσθαιδεδόσθαι
Par.διδόμενοςδωσόμενοςδόμενοςδεδομένος
1 Fut. Pass.1 Aor. Pass.
Ind.δοθήσομαιἐδόθην
Sub.δοθῶ
Opt.δοθείην
Imp.δοθησοίμηνδόθητι
Inf.δοθήσεσθαιδοθῆναι
Par.δοθησόμενοςδοθείς
Verbal adjectives:δοτός, δοτέος

422SYNOPSIS OF δείκνυ_μι (δεικ-) show

Pres. Act.Impf. Act.Fut. Act.1 Aor. Act.1 Perf. Act.1 Plup. Act.
Ind.δείκνυ_μιἐδείκνυ_νδείξωἔδειξαδέδειχαἐδεδείχη
Sub.δεικνύωδείξωδεδειχὼς ὦ
Opt.δεικνύοιμιδείξοιμιδείξαιμιδεδειχὼς εἴην
Imp.δείκνυ_δεῖξον
Inf.δεικνύναιδείξεινδεῖξαιδεδειχέναι
Par.δεικνύ_ςδείξωνδείξα_ςδεδειχώς
Pres. M. P.Impf. M. P.Fut. Mid.1 Aor. Mid.Perf. Mid.Plup. Mid.
Ind.δείκνυμαιἐδεικνύμηνδείξομαιἐδειξάμηνδέδειγμαιἐδεδείγμην
Sub.δεικνύωμαιδείξωμαιδεδειγμένος ὦ
Opt.δεικνυοίμηνδειξοίμηνδειξαίμηνδεδειγμένος εἴην
Imp.δείκνυσοδεῖξαιδέδειξο
Inf.δείκνυσθαιδείξεσθαιδείξασθαιδεδεῖχθαι
Par.δεικνύμενοςδειξόμενοςδειξάμενοςδεδειγμένος
Fut. Pass.1 Aor. Pass.
Ind.δειχθήσομαιἐδείχθην
Sub.δειχθῶ
Opt.δειχθησοίμηνδειχθείην
Imp.δείχθητι
Inf.δειχθήσεσθαιδειχθῆναι
Par.δειχθησόμενοςδειχθείς
Verbal adjectives:δεικτός, δεικτέος

Previous SubSect

Next SubSect


Herbert Weir Smyth [n.d.], A Greek Grammar for Colleges; Machine readable text [info] [word count] [Smyth].
Powered by PhiloLogic