Herbert Weir Smyth [n.d.], A Greek Grammar for Colleges; Machine readable text [info] [word count] [Smyth].
Previous SubSect

Next SubSect

CONJUGATION

382I. (A) VOWEL VERBS: NOT CONTRACTED

SYNOPSIS OF
I. PRESENT SYSTEMII. FUTURE SYSTEMIII. FIRST AORIST SYSTEM
ACTIVE:Present and ImperfectFuture1 Aorist
Indic.λύ_ω I loose or amλύ_σω I shall loose
loosing
ἔλυ_ον I was loos-ἔλυ_σα I loosed
ing
Subj.λύ_ωλύ_σω
Opt.λύ_οιμιλύ_σοιμιλύ_σαιμι
Imper.λῦε looseλῦσον loose
Infin.λύ_ειν to looseλύ_σειν to be about toλῦσαι to loose or to
loosehave loosed
Part.λύ_ων loosingλύ_σων about to looseλύ_σα_ς having loosed
MIDDLE:
Indic.λύ_ομαι I loose (forλύ_σομαι I shall loose
myself) (for myself)
ἐλυ_όμην I wasἐλυ_σάμην I loosed (for
loosing (formyself)
myself)
Subj.λύ_ωμαιλύ_σωμαι
Opt.λυ_οίμηνλυ_σοίμηνλυ_σαίμην
Imper.λύ_ου loose (for thy-λῦσαι loose (for thy-
self) self)
Infin.λύ_εσθαι to loose (forλύ_σεσθαι to be about toλύ_σασθαι to loose or to
one's self) loose (for one's self) have loosed (for
one's self)
Part.λυ_όμενος loosing (forλυ_σόμενος about toλυ_σάμενος having
one's self) loose (for one's self) loosed (for one's self)

PASSIVE:
Indic.λύ_ομαι I am ) (being)
ἐλυ_όμην ) loosed
I was )
Subj.Like Middle
Opt.“ “
Imper.“ “
Infin.“ “
Part.“ “
VIII FIRST PASSIVE SYSTEM
1 Future1 Aorist
λυθήσομαι I shall be
loosedἐλύθην I was loosed
λυθῶ (for λυθέω)
λυθησοίμηνλυθείην
λύθητι be loosed
λυθήσεσθαι to be aboutλυθῆναι to be loosed or
to be loosedto have been loosed
λυθησόμενος about toλυθείς having been
be loosedloosed

Verbal adjectives: ( λυτός that may be loosed, loosed

( λυτέος that must be loosed, (requiring) to be loosed

-- 113 --

OF Ω-VERBS:

NOT CONTRACTED

λύ_ω (λυ, λυ_) loose
V. FIRST PERFECT SYSTEMVII. PERFECT MIDDLE SYSTEM
1 Perfect and Pluperfect Active
λέλυκα I have loosed
ἐλελύκη I had loosed
λελυκὼς ὦ or λελύκω
λελυκὼς εἴην or λελύκοιμι
λελυκὼς ἴσθι or [λέλυκε] [3] cross
λελυκέναι to have loosed
λελυκώς having loosed
Perfect and Pluperfect Middle
λέλυμαι I have loosed (for myself)
ἐλελύμην I had loosed (for myself)
λελυμένος ὦ
λελυμένος εἴην
λέλυσο ( cross712, cross714)
λελύσθαι to have loosed (for one's self)
λελυμένος having loosed (for one's self)

Perfect and Pluperfect PassiveFuture Perfect Passive
λέλυμαι I have ( beenλελύ_σομαι I shall have
ἐλελύμην I had ( loosedbeen loosed
Like Middle
“ “λελυ_σοίμην
“ “
“ “λελύ_σεσθαι
“ “λελυ_σόμενος

-- 114 --

383 I. (A) VOWEL VERBS:

1. ACTIVE

PresentImperfectFuture
INDICATIVE.S. 1. λύ_ωἔλυ_ονλύ_σω
2. λύ_ειςἔλυ_εςλύ_σεις
3. λύ_ειἔλυ_ελύ_σει
D. 2. λύ_ετονἐλύ_ετονλύ_σετον
3. λύ_ετονἐλυ_έτηνλύ_σετον
P. 1. λύ_ομενἐλύ_ομενλύ_σομεν
2. λύ_ετεἐλύ_ετελύ_σετε
3. λύ_ουσιἔλυ_ονλύ_σουσι
SUBJUNCTIVE.S. 1. λύ_ω
2. λύ_ῃς
3. λύ_ῃ
D. 2. λύ_ητον
3. λύ_ητον
P. 1. λύ_ωμεν
2. λύ_ητε
3. λύ_ωσι
OPTATIVE.S. 1. λύ_οιμιλύ_σοιμι
2. λύ_οιςλύ_σοις
3. λύ_οιλύ_σοι
D. 2. λύ_οιτονλύ_σοιτον
3. λυ_οίτηνλυ_σοίτην
P. 1. λύ_οιμενλύ_σοιμεν
2. λύ_οιτελύ_σοιτε
3. λύ_οιενλύ_σοιεν
IMPERATIVE.S. 2. λῦε
3. λυ_έτω
D. 2. λύ_ετον
3. λυ_έτων
P. 2. λύ_ετε
3. λυ_όντων
INFINITIVE.λύ_εινλύ_σειν
PARTICIPLE.λύ_ων, λύ_ουσα,λύ_σων, λύ_σουσα,
λῦον ( cross305) λῦσον ( cross305)

-- 115 --

NOT CONTRACTED

VOICE OF λύ_ω

1 Aorist1 Perfect1 Pluperfect
IND.S. 1. ἔλυ_σαλέλυκαἐλελύκη
2. ἔλυ_σαςλέλυκαςἐλελύκης
3. ἔλυ_σελέλυκεἐλελύκει (ν)
D. 2. ἐλύ_σατονλελύκατονἐλελύκετον
3. ἐλυ_σάτηνλελύκατονἐλελυκέτην
P. 1. ἐλύ_σαμενλελύκαμενἐλελύκεμεν
2. ἐλύ_σατελελύκατεἐλελύκετε
3. ἔλυ_σανλελύκα_σιἐλελύκεσαν
SUBJ.S. 1. λύ_σωλελυκὼς ὦ ( cross691) orλελύκω ( cross692)
2. λύ_σῃςλελυκὼς ᾖςλελύκῃς
3. λύ_σῃλελυκὼς ᾖλελύκῃ
D. 2. λύ_σητονλελυκότε ἦτονλελύκητον
3. λύ_σητονλελυκότε ἦτονλελύκητον
P. 1. λύ_σωμενλελυκότες ὦμενλελύκωμεν
2. λύ_σητελελυκότες ἦτελελύκητε
3. λύ_σωσιλελυκότες ὦσιλελύκωσι
OPT.S. 1. λύ_σαιμιλελυκὼς εἴην ( cross694) orλελύκοιμι, -οίην
2. λύ_σαις, λύ_σειας ( cross668) λελυκὼς εἴηςλελύκοις, -οίης
3. λύ_σαι, λύ_σειε ( cross668) λελυκὼς εἴηλελύκοι, -οίη
D. 2. λύ_σαιτονλελυκότε εἴητον, εἶτονλελύκοιτον
3. λυ_σαίτηνλελυκότε εἰήτην, εἴτηνλελυκοίτην
P. 1. λύ_σαιμενλελυκότες εἴημεν, εἶμενλελύκοιμεν
2. λύ_σαιτελελυκότες εἴητε, εἶτελελύκοιτε
3. λύ_σαιεν, λύ_σειαν ( cross668) λελυκότες εἴησαν, εἶενλελύκοιεν
IMP.S. 2. λῦσονλελυκὼς ἴσθι ( cross697) or[λέλυκε ( cross697)
3. λυ_σάτωλελυκὼς ἔστωλελυκέτω
D. 2. λύ_σατονλελυκότε ἔστονλελύκετον
3. λυ_σάτωνλελυκότε ἔστωνλελυκέτων
P. 2. λύ_σατελελυκότες ἐστέλελύκετε]
3. λυ_σάντωνλελυκότες ὄντων
INF.λῦσαιλελυκέναι
PART.λύ_σα_ς, λύ_σα_σα,λελυκώς, λελυκυῖα,
λῦσαν ( cross306) λελυκός ( cross309)

-- 116 --

2. MIDDLE [4]

PresentImperfectFuture
INDICATIVE.S. 1. λύ_ομαιἐλυ_όμηνλύ_σομαι
2. λύ_ῃ, λύ_ει ( cross628) ἐλύ_ουλύ_σῃ, λύ_σει ( cross628)
3. λύ_εταιἐλύ_ετολύ_σεται
D. 2. λύ_εσθονἐλύ_εσθονλύ_σεσθον
3. λύ_εσθονἐλυ_έσθηνλύ_σεσθον
P. 1. λυ_όμεθαἐλυ_όμεθαλυ_σόμεθα
2. λύ_εσθεἐλύ_εσθελύ_σεσθε
3. λύ_ονταιἐλύ_οντολύ_σονται
SUBJUNCTIVE.S. 1. λύ_ωμαι
2. λύ_ῃ
3. λύ_ηται
D. 2. λύ_ησθον
3. λύ_ησθον
P. 1. λυ_ώμεθα
2. λύ_ησθε
3. λύ_ωνται
OPTATIVE.S. 1. λυ_οίμηνλυ_σοίμην
2. λύ_οιολύ_σοιο
3. λύ_οιτολύ_σοιτο
D. 2. λύ_οισθονλύ_σοισθον
3. λυ_οίσθηνλυ_σοίσθην
P. 1. λυ_οίμεθαλυ_σοίμεθα
2. λύ_οισθελύ_σοισθε
3. λύ_οιντολύ_σοιντο
IMPERATIVE.S. 2. λύ_ου
3. λυ_έσθω
D. 2. λύ_εσθον
3. λυ_έσθων
P. 2. λύ_εσθε
3. λυ_έσθων
INFINITIVE.λύ_εσθαιλύ_σεσθαι
PARTICIPLE.λυ_όμενος, λυ_ομένη,λυ_σόμενος, ,
λυ_όμενον ( cross287) -ον ( cross287)

-- 117 --

VOICE OF λύ_ω

1 AoristPerfectPluperfect
INDICATIVE.S. 1. ἐλυ_σάμηνλέλυμαιἐλελύμην
2. ἐλύ_σωλέλυσαιἐλέλυσο
3. ἐλύ_σατολέλυταιἐλέλυτο
D. 2. ἐλύ_σασθονλέλυσθονἐλέλυσθον
3. ἐλυ_σάσθηνλέλυσθονἐλελύσθη
P. 1. ἐλυ_σάμεθαλελύμεθαἐλελύμεθα
2. ἐλύ_σασθελέλυσθεἐλέλυσθε
3. ἐλύ_σαντολέλυνταιἐλέλυντο
SUBJUNCTIVE.S. 1. λύ_σωμαιλελυμένος ὦ ( cross599 f)
2. λύ_σῃλελυμένος ᾖς
3. λύ_σηταιλελυμένος ᾖ
D. 2. λύ_σησθονλελυμένω ἦτον
3. λύ_σησθονλελυμένω ἦτον
P. 1. λυ_σώμεθαλελυμένοι ὦμεν
2. λύ_σησθελελυμένοι ἦτε
3. λύ_σωνταιλελυμένοι ὦσι
OPTATIVE.S. 1. λυ_σαίμηνλελυμένος εἴην ( cross599 f)
2. λύ_σαιολελυμένος εἴης
3. λύ_σαιτολελυμένος εἴη
D. 2. λύ_σαισθονλελυμένω εἴητον or εἶτον
3. λυ_σαίσθηνλελυμένω εἰήτην or εἴτην
P. 1. λυ_σαίμεθαλελυμένοι εἴημεν or εἶμεν
2. λύ_σαισθελελυμένοι εἴητε or εἶτε
3. λύ_σαιντολελυμένοι εἴησαν or εἶεν
IMPERATIVE.S. 2. λῦσαιλέλυσο ( cross599 g)
3. λυ_σάσθωλελύσθω ( cross712)
D. 2. λύ_σασθονλέλυσθον
3. λυ_σάσθωνλελύσθων
P. 2. λύ_σασθελέλυσθε
3. λυ_σάσθωνλελύσθων
INFINITIVE.λύ_σασθαιλελύσθαι
PARTICIPLE.λυ_σάμενος, , -ονλελυμένος, , -ον
( cross287) ( cross287)

-- 118 --

3. PASSIVE VOICE OF λύ_ω
Future Perfect1 Aorist1 Future
INDICATIVE.S. 1. λελύ_σομαιἐλύθηνλυθήσομαι
2. λελύ_σῃ, λελύ_σειἐλύθηςλυθήσῃ, λυθήσει
3. λελύ_σεταιἐλύθηλυθήσεται
D. 2. λελύ_σεσθονἐλύθητονλυθήσεσθον
3. λελύ_σεσθονἐλυθήτηνλυθήσεσθον
P. 1. λελυ_σόμεθαἐλύθημενλυθησόμεθα
2. λελύ_σεσθεἐλύθητελυθήσεσθε
3. λελύ_σονταιἐλύθησανλυθήσονται
SUBJUNCTIVE.S. 1.λυθῶ
2.λυθῇς
3.λυθῇ
D. 2.λυθῆτον
3.λυθῆτον
P. 1.λυθῶμεν
2.λυθῆτε
3.λυθῶσι
OPTATIVE.S. 1. λελυ_σοίμηνλυθείηνλυθησοίμην
2. λελύ_σοιολυθείηςλυθήσοιο
3. λελύ_σοιτολυθείηλυθήσοιτο
D. 2. λελύ_σοισθονλυθεῖτον or λυθείητονλυθήσοισθον
3. λελυ_σοίσθηνλυθείτην or λυθειήτηνλυθησοίσθην
P. 1. λελυ_σοίμεθαλυθεῖμεν or λυθείημενλυθησοίμεθα
2. λελύ_σοισθελυθεῖτε or λυθείητελυθήσοισθε
3. λελύ_σοιντολυθεῖεν or λυθείησανλυθήσοιντο
IMPERATIVE.S. 2.λύθητι
3.λυθήτω
D. 2.λύθητον
3.λυθήτων
P. 2.λύθητε
3.λυθέντων
INFINITIVE.λελύ_σεσθαιλυθῆναιλυθήσεσθαι
PARTICIPLE.λελυ_σόμενος,λυθείς, λυθεῖσα,λυθησόμενος,
, -ον ( cross287) λυθέν ( cross307) , -ον ( cross287)

-- 119 --

384

As examples of the second aorist and second perfect systems ( cross368), the second aorist active and middle and the second perfect and pluperfect active of λείπω leave are here given.

2 Aorist Active2 Aorist Middle2 Perfect2 Pluperfect
IND.S. 1. ἔλιπονἐλιπόμηνλέλοιπαἐλελοίπη
2. ἔλιπεςἐλίπουλέλοιπαςἐλελοίπης
3. ἔλιπεἐλίπετολέλοιπεἐλελοίπει (ν)
D. 2. ἐλίπετονἐλίπεσθονλελοίπατονἐλελοίπετον
3. ἐλιπέτηνἐλιπέσθηνλελοίπατονἐλελοιπέτην
P. 1. ἐλίπομενἐλιπόμεθαλελοίπαμενἐλελοίπεμεν
2. ἐλίπετεἐλίπεσθελελοίπατεἐλελοίπετε
3. ἔλιπονἐλίποντολελοίπα_σιἐλελοίπεσαν
SUBJ.S. 1. λίπωλίπωμαιλελοιπὼς ὦ ( cross599 c) orλελοίπω ( cross692)
2. λίπῃςλίπῃλελοιπὼς ᾖςλελοίπῃς
3. λίπῃλίπηταιλελοιπὼς ἦλελοίπῃ
D. 2. λίπητονλίπησθονλελοιπότε ἦτονλελοίπητον
3. λίπητονλίπησθονλελοιπότε ἦτονλελοίπητον
P. 1. λίπωμενλιπώμεθαλελοιπότες ὦμενλελοίπωμεν
2. λίπητελίπησθελελοιπότες ἦτελελοίπητε
3. λίπωσιλίπωνταιλελοιπότες ὦσιλελοίπωσι
OPT.S. 1. λίποιμιλιποίμηνλελοιπὼς εἴην ( cross599 c) orλελοίποιμι ( cross695)
2. λίποιςλίποιολελοιπὼς εἴηςλελοίποις
3. λίποιλίποιτολελοιπὼς εἴηλελοίποι
D. 2. λίποιτονλίποισθονλελοιπότε εἴητον, εἶτονλελοίποιτον
3. λιποίτηνλιποίσθηνλελοιπότε εἰήτην, εἴτηνλελοιποίτην
P. 1. λίποιμενλιποίμεθαλελοιπότες εἴημεν, εἶμενλελοίποιμεν
2. λίποιτελίποισθελελοιπότες εἴητε, εἶτελελοίποιτε
3. λίποιενλίποιντολελοιπότες εἴησαν, εἶενλελοίποιεν
IMP.S. 2. λίπελιποῦ
3. λιπέτωλιπέσθω
D. 2. λίπετονλίπεσθον
3. λιπέτωνλιπέσθων
P. 2. λίπετελίπεσθε
3. λιπόντωνλιπέσθων
INF.λιπεῖνλιπέσθαιλελοιπέναι
PART.λιπών, λιποῦ-λιπόμενος,λελοιπώς, -υῖα, -ός ( cross309)
σα, λιπόν, -ον
( cross305 a) ( cross287)

-- 120 --

385 I. (B) VOWEL VERBS: CONTRACTED VERBS

Verbs in -αω, -εω, -οω are contracted only in the present and imperfect. The principles of contraction are explained in 49-55. τι_μάω (τι_μα-) honour, ποιέω (ποιε-) make, and δηλόω (δηλο-) manifest are thus inflected in the present and imperfect of the active, middle and passive.

ACTIVE
PRESENT INDICATIVE
S. 1. (τι_μάω) τι_μῶ (ποιέω) ποιῶ (δηλόω) δηλῶ
2. (τι_μάεις) τι_μᾷς (ποιέεις) ποιεῖς (δηλόεις) δηλοῖς
3. (τι_μάει) τι_μᾷ (ποιέει) ποιεῖ (δηλόει) δηλοῖ
D. 2. (τι_μάετον) τι_μᾶτον (ποιέετον) ποιεῖτον (δηλόετον) δηλοῦτον
3. (τι_μάετον) τι_μᾶτον (ποιέετον) ποιεῖτον (δηλόετον) δηλοῦτον
P. 1. (τι_μάομεν) τι_μῶμεν (ποιέομεν) ποιοῦμεν (δηλόομεν) δηλοῦμεν
2. (τι_μάετε) τι_μᾶτε (ποιέετε) ποιεῖτε (δηλόετε) δηλοῦτε
3. (τι_μάουσι) τι_μῶσι (ποιέουσι) ποιοῦσι (δηλόουσι) δηλοῦσι

IMPERFECT
S. 1. (ἐτί_μαον) ἐτί_μων (ἐποίεον) ἐποίουν (ἐδήλοον) ἐδήλουν
2. (ἐτί_μαες) ἐτί_μα_ς (ἐποίεες) ἐποίεις (ἐδήλοες) ἐδήλους
3. (ἐτί_μαε) ἐτί_μα_ (ἐποίεε) ἐποίει (ἐδήλοε) ἐδήλου
D. 2. (ἐτι_μάετον) ἐτι_μᾶτον (ἐποιέετον) ἐποιεῖτον (ἐδηλόετον) ἐδηλοῦτον
3. (ἐτι_μαέτην) ἐτι_μά_την (ἐποιεέτην) ἐποιείτην (ἐδηλοέτην) ἐδηλούτην
P. 1. (ἐτι_μάομεν) ἐτι_μῶμεν (ἐποιέομεν) ἐποιοῦμεν (ἐδηλόομεν) ἐδηλοῦμεν
2. (ἐτι_μάετε) ἐτι_μᾶτε (ἐποιέετε) ἐποιεῖτε (ἐδηλόετε) ἐδηλοῦτε
3. (ἐτί_μαον) ἐτί_μων (ἐποίεον) ἐποίουν (ἐδήλοον) ἐδήλουν

PRESENT SUBJUNCTIVE
S. 1. (τι_μάω) τι_μῶ (ποιέω) ποιῶ (δηλόω) δηλῶ
2. (τι_μάῃς) τι_μᾷς (ποιέῃς) ποιῇς (δηλόῃς) δηλοῖς
3. (τι_μάῃ) τι_μᾷ (ποιέῃ) ποιῇ (δηλόῃ) δηλοῖ
D. 2. (τι_μάητον) τι_μᾶτον (ποιέητον) ποιῆτον (δηλόητον) δηλῶτον
3. (τι_μάητον) τι_μᾶτον (ποιέητον) ποιῆτον (δηλόητον) δηλῶτον
P. 1. (τι_μάωμεν) τι_μῶμεν (ποιέωμεν) ποιῶμεν (δηλόωμεν) δηλῶμεν
2. (τι_μάητε) τι_μᾶτε (ποιέητε) ποιῆτε (δηλόητε) δηλῶτε
3. (τι_μάωσι) τι_μῶσι (ποιέωσι) ποιῶσι (δηλόωσι) δηλῶσι

-- 121 --

PRESENT OPTATIVE (see cross393)
S. 1. (τι_μαοίην) τι_μῴην (ποιεοίην) ποιοίην (δηλοοίην) δηλοίην
2. (τι_μαοίης) τι_μῴης (ποιεοίης) ποιοίης (δηλοοίης) δηλοίης
3. (τι_μαοίη) τι_μῴη (ποιεοίη) ποιοίη (δηλοοίη) δηλοίη
D. 2. (τι_μαοίητον) τι_μῴητον (ποιεοίητον) ποιοίητον (δηλοοίητον) δηλοίητον
3. (τι_μαοιήτην) τι_μῳήτην (ποιεοιήτην) ποιοιήτην (δηλοοιήτην) δηλοιήτην
P. 1. (τι_μαοίημεν) τι_μῴημεν (ποιεοίημεν) ποιοίημεν (δηλοοίημεν) δηλοίημεν
2. (τι_μαοίητε) τι_μῴητε (ποιεοίητε) ποιοίητε (δηλοοίητε) δηλοίητε
3. (τι_μαοίησαν) τι_μῴησαν (ποιεοίησαν) ποιοίησαν (δηλοοίησαν) δηλοίησαν
ororor
S. 1. (τι_μάοιμι) τι_μῷμι (ποιέοιμι) ποιοῖμι (δηλόοιμι) δηλοῖμι
2. (τι_μάοις) τι_μῷς (ποιέοις) ποιοῖς (δηλόοις) δηλοῖς
3. (τι_μάοι) τι_μῷ (ποιέοι) ποιοῖ (δηλόοι) δηλοῖ
D. 2. (τι_μάοιτον) τι_μῷτον (ποιέοιτον) ποιοῖτον (δηλόοιτον) δηλοῖτον
3. (τι_μαοίτην) τι_μῴτην (ποιεοίτην) ποιοίτην (δηλοοίτην) δηλοίτην
P. 1. (τι_μάοιμεν) τι_μῷμεν (ποιέοιμεν) ποιοῖμεν (δηλόοιμεν) δηλοῖμεν
2. (τι_μάοιτε) τι_μῷτε (ποιέοιτε) ποιοῖτε (δηλόοιτε) δηλοῖτε
3. (τι_μάοιεν) τι_μῷεν (ποιέοιεν) ποιοῖεν (δηλόοιεν) δηλοῖεν

PRESENT IMPERATIVE
S. 2. (τί_μαε) τί_μα_ (ποίεε) ποίει (δήλοε) δήλου
3. (τι_μαέτω) τι_μά_τω (ποιεέτω) ποιείτω (δηλοέτω) δηλούτω
D. 2. (τι_μάετον) τι_μᾶτον (ποιέετον) ποιεῖτον (δηλόετον) δηλοῦτον
3. (τι_μαέτων) τι_μά_των (ποιεέτων) ποιείτων (δηλοέτων) δηλούτων
P. 2. (τι_μάετε) τι_μᾶτε (ποιέετε) ποιεῖτε (δηλόετε) δηλοῦτε
3. (τιμαόντων) τι_μώντων (ποιεόντων) ποιούντων (δηλοόντων) δηλούντων

PRESENT INFINITIVE
(τι_μάειν) τι_μᾶν (ποιέειν) ποιεῖν (δηλόειν) δηλοῦν

PRESENT PARTICIPLE
(τι_μάων) τι_μῶν (ποιέων) ποιῶν (δηλόων) δηλῶν

For the inflection of contracted participles, see cross310. For the infinitive, see cross469 a.

Attic prose always, and Attic poetry usually, use the contracted forms.

N. 1.—The open forms of verbs in -αω are sometimes found in Homer. Verbs in -εω often show the uncontracted forms in Homer; in Herodotus contraction properly takes place except before ο and ω. Verbs in -οω never appear in their uncontracted forms in any author.

N. 2.—ποιέω sometimes loses its ι ( cross43) except before ο sounds.

-- 122 --

MIDDLE AND PASSIVE PRESENT INDICATIVE

S. 1. (τι_μάομαι) τι_μῶμαι (ποιέομαι) ποιοῦμαι (δηλόομαι) δηλοῦμαι
2. (τι_μάῃ, τι_μάει) τι_μᾷ (ποιέῃ, ποιέει) ποιῇ, ποιεῖ (δηλόῃ, δηλόει) δηλοῖ
3. (τι_μάεται) τι_μᾶται (ποιέεται) ποιεῖται (δηλόεται) δηλοῦται
D. 2. (τι_μάεσθον) τι_μᾶσθον (ποιέεσθον) ποιεῖσθον (δηλόεσθον) δηλοῦσθον
3. (τι_μάεσθον) τι_μᾶσθον (ποιέεσθον) ποιεῖσθον (δηλόεσθον) δηλοῦσθον
P. 1. (τι_μαόμεθα) τι_μώμεθα (ποιεόμεθα) ποιούμεθα (δηλοόμεθα) δηλούμεθα
2. (τι_μάεσθε) τι_μᾶσθε (ποιέεσθε) ποιεῖσθε (δηλόεσθε) δηλοῦσθε
3. (τι_μάονται) τι_μῶνται (ποιέονται) ποιοῦνται (δηλόονται) δηλοῦνται

IMPERFECT
S. 1. (ἐτι_μαόμην) ἐτι_μώμην (ἐποιεόμην) ἐποιούμην (ἐδηλοόμην) ἐδηλούμην
2. (ἐτι_μάου) ἐτι_μῶ (ἐποιέου) ἐποιοῦ (ἐδηλόου) ἐδηλοῦ
3. (ἐτι_μάετο) ἐτι_μᾶτο (ἐποιέετο) ἐποιεῖτο (ἐδηλόετο) ἐδηλοῦτο
D. 2. (ἐτι_μάεσθον) ἐτι_μᾶσθον (ἐποιέεσθον) ἐποιεῖσθον (ἐδηλόεσθον) ἐδηλοῦσθον
3. (ἐτι_μαέσθην) ἐτι_μά_σθην (ἐποιεέσθην) ἐποιείσθην (ἐδηλοέσθην) ἐδηλούσθην
P. 1. (ἐτι_μαόμεθα) ἐτι_μώμεθα (ἐποιεόμεθα) ἐποιούμεθα (ἐδηλοόμεθα) ἐδηλούμεθα
2. (ἐτι_μάεσθε) ἐτι_μᾶσθε (ἐποιέεσθε) ἐποιεῖσθε (ἐδηλόεσθε) ἐδηλοῦσθε
3. (ἐτι_μάοντο) ἐτι_μῶντο (ἐποιέοντο) ἐποιοῦντο (ἐδηλόοντο) ἐδηλοῦντο

PRESENT SUBJUNCTIVE
S. 1. (τι_μάωμαι) τι_μῶμαι (ποιέωμαι) ποιῶμαι (δηλόωμαι) δηλῶμαι
2. (τι_μάῃ) τι_μᾷ (ποιέῃ) ποιῇ (δηλόῃ) δηλοῖ
3. (τι_μάηται) τι_μᾶται (ποιέηται) ποιῆται (δηλόηται) δηλῶται
D. 2. (τι_μάησθον) τι_μᾶσθον (ποιέησθον) ποιῆσθον (δηλόησθον) δηλῶσθον
3. (τι_μάησθον) τι_μᾶσθον (ποιέησθον) ποιῆσθον (δηλόησθον) δηλῶσθον
P. 1. (τι_μαώμεθα) τιμώμεθα (ποιεώμεθα) ποιώμεθα (δηλοώμεθα) δηλώμεθα
2. (τι_μάησθε) τι_μᾶσθε (ποιέησθε) ποιῆσθε (δηλόησθε) δηλῶσθε
3. (τι_μάωνται) τι_μῶνται (ποιέωνται) ποιῶνται (δηλόωνται) δηλῶνται

PRESENT OPTATIVE
S. 1. (τι_μαοίμην) τι_μῴμην (ποιεοίμην) ποιοίμην (δηλοοίμην) δηλοίμην
2. (τι_μάοιο) τι_μῷο (ποιέοιο) ποιοῖο (δηλόοιο) δηλοῖο
3. (τι_μάοιτο) τι_μῷτο (ποιέοιτο) ποιοῖτο (δηλόοιτο) δηλοῖτο
D. 2. (τι_μάοισθον) τι_μῷσθον (ποιέοισθον) ποιοῖσθον (δηλόολισθον) δηλοῖσθον
3. (τι_μαοίσθην) τι_μῴσθην (ποιεοίσθην) ποιοίσθην (δηλοοίσθην) δηλοίσθην
P. 1. (τι_μαοίμεθα) τι_μῴμεθα (ποιεοίμεθα) ποιοίμεθα (δηλοοίμεθα) δηλοίμεθα
2. (τι_μάοισθε) τι_μῷσθε (ποιέοισθε) ποιοῖσθε (δηλόοισθε) δηλοῖσθε
3. (τι_μάοιντο) τι_μῷντο (ποιέοιντο) ποιοῖντο (δηλόοιντο) δηλοῖντο

-- 123 --

MIDDLE AND PASSIVE—Concluded PRESENT IMPERATIVE

S. 2. (τι_μάου) τι_μῶ (ποιέου) ποιοῦ (δηλόου) δηλοῦ
3. (τι_μαέσθω) τι_μά_σθω (ποιεέσθω) ποιείσθω (δηλοέσθω) δηλούσθω
D. 2. (τι_μάεσθον) τι_μᾶσθον (ποιέεσθον) ποιεῖσθον (δηλόεσθον) δηλοῦσθον
3. (τι_μαέσθων) τι_μά_σθων (ποιεέσθων) ποιείσθων (δηλοέσθων) δηλούσθων
P. 2. (τι_μάεσθε) τι_μᾶσθε (ποιέεσθε) ποιεῖσθε (δηλόεσθε) δηλοῦσθε
3. (τι_μαέσθων) τι_μά_σθων (ποιεέσθων) ποιείσθων (δηλοέσθων) δηλούσθων

PRESENT INFINITIVE
(τι_μάεσθαι) τι_μᾶσθαι (ποιέεσθαι) ποιεῖσθαι (δηλόεσθαι) δηλοῦσθαι

PRESENT PARTICIPLE
(τι_μαόμενος) τι_μώμενος (ποιεόμενος) ποιούμενος (δηλοόμενος) δηλούμενος

386

Examples of Contracted Verbs.

1. Verbs in -αω:
ἀπατάω deceive (ἀπάτη deceit) ὁρμάω set in motion (ὁρμή impulse)
βοάω shout (βοή shout) πειράομαι attempt (πεῖρα trial)
μελετάω practise (μελέτη practice) τελευτάω finish (τελευτή end)
νι_κάω conquer (νί_κη victory) τολμάω dare (τόλμα daring)
2. Verbs in -εω:
ἀδικέω do wrong (ἄδικος unjust) οἰκέω inhabit (οἶκος housë, poetic)
βοηθέω assist (βοηθός assisting) πολεμέω make war (πόλεμος war)
κοσμέω order (κόσμος order) φθονέω envy (φθόνος envy)
μι_σέω hate (μῖσος hate) φιλέω love (φίλος friend)
3. Verbs in -οω:
ἀξιόω think worthy (ἄξιος worthy) κυ_ρόω make valid (κῦρος authority)
δουλόω enslave (δοῦλος slave) πολεμόω make an enemy of (πόλεμος war)
ἐλευθερόω set free (ἐλεύθερος free) στεφανόω crown (στέφανος crown)
ζυγόω put under the yoke (ζυγόν yoke) ταπεινόω humiliate (ταπεινός humbled)

387

Principal parts of Contracted Verbs.

τι_μάωτι_μήσωἐτί_μησατετί_μηκατετί_μημαιἐτι_μήθην
θηρά_ωθηρά_σωἐθήρα_σατεθήρα_κατεθήρα_μαιἐθηρά_θην
ποιεώποιήσωἐποίησαπεποίηκαπεποίημαιἐποιήθην
δηλόωδηλώσωἐδήλωσαδεδήλωκαδεδήλωμαιἐδηλώθην

-- 124 --

388SYNOPSIS OF τι_μά-ω honour

Pres. Act.Impf. Act.Fut. Act.Aor. Act.Perf. Act.Plup. Act.
Ind.τι_μῶἐτί_μωντι_μήσωἐτί_μησατετί_μηκαἐτετι_μήκη
Sub.τι_μῶτι_μήσωτετι_μηκὼς ὦ
Opt.τι_μῴην, -ῷμιτι_μήσοιμιτι_μήσαιμιτετι_μηκὼς εἴην
Imp.τί_μα_τί_μησον
Inf.τι_μᾶντι_μήσειντι_μῆσαιτετι_μηκέναι
Par.τι_μῶντι_μήσωντι_μήσα_ςτετι_μηκώς
Mid. Pass.MiddleMiddleMid. Pass.
Ind.τι_μῶμαιἐτι_μώμηντι_μήσομαιἐτι_μησάμηντετί_μημαιἐτετι_μήμην
Sub.τι_μῶμαιτι_μήσωμαιτετι_μημένος ὦ
Opt.τι_μῴμηντι_μησοίμηντι_μησαίμηντετι_μημένος εἴην
Imp.τι_μῶτί_μησαιτετί_μησο
Inf.τι_μᾶσθαιτι_μήσεσθαιτι_μήσασθαιτετι_μῆσθαι
Par.τι_μώμενοςτι_μησόμενοςτι_μησάμενοςτετι_μημένος
PassivePassiveFut. Perf. Pass.
Ind.τι_μηθήσομαιἐτι_μήθηντετι_μήσομαι
Sub.τι_μηθῶ
Opt.τι_μηθησοίμηντι_μηθείηντετι_μησοίμην
Imp.τι_μήθητι
Inf.τι_μηθήσεσθαιτι_μηθῆναιτετι_μήσεσθαι
Par.τι_μηθησόμενοςτι_μηθείςτετι_μησόμενος
Verbal adjectives:τι_μητός, τι_μητέος

389SYNOPSIS OF θηρά-ω hunt

Pres. Act.Impf. Act.Fut. Act.Aor. Act.Perf. Act.Plup. Act.
Ind.θηρῶἐθήρωνθηρά_σωἐθήρα_σατεθήρα_καἐτεθηρά_κη
Sub.θηρῶθηρά_σωτεθηρα_κὼς ὦ
Opt.θηρῴην, -ῷμιθηρά_σοιμιθηρά_σαιμιτεθηρα_κὼς εἴην
Imp.θήρα_θήρα_σον
Inf.θηρᾶνθηρά_σεινθηρᾶσαιτεθηρα_κέναι
Par.θηρῶνθηρά_σωνθηρά_σα_ςτεθηρα_κώς
Mid. Pass.MiddleMiddleMid. Pass.
Ind.θηρῶμαιἐθηρώμηνθηρά_σομαιἐθηρα_σάμηντεθήρα_μαιἐτεθηρά_μην
Sub.θηρῶμαιθηρά_σωμαιτεθηρα_μένος ὦ
Opt.θηρῴμηνθηρα_σοίμηνθηρα_σαίμηντεθηρα_μένος εἴην
Imp.θηρῶθήρα_σαιτεθήρα_σο
Inf.θηρᾶσθαιθηρά_σεσθαιθηρά_σασθαιτεθηρᾶσθαι
Par.θηρώμενοςθηρα_σόμενοςθηρα_σάμενοςτεθηρα_μένος
Passive (late)Passive
Ind.[θηρα_θήσομαι]ἐθηρά_θηνVerbal adjectives:
Sub.θηρα_θῶθηρα_τός
Opt.[θηρα_θησοίμην]θηρα_θείηνθηρα_τέος
Imp.θηρά_θητι
Inf.[θηρα_θήσεσθαι]θηρα_θῆναι
Par.[θηρα_θησόμενος]θηρα_θείς

-- 125 --

390SYNOPSIS OF ποιέ-ω make

Pres. Act.Impf. Act.Fut. Act.Aor. Act.Perf. Act.Plup. Act.
Ind.ποιῶἐποίουνποιήσωἐποίησαπεποίηκαἐπεποιήκη
Sub.ποιῶποιήσωπεποιηκὼς ὦ
Opt.ποιοίην, -οῖμιποιήσοιμιποιήσαιμιπεποιηκὼς εἴην
Imp.ποίειποίησον
Inf.ποιεῖνποιήσεινποιῆσαιπεποιηκέναι
Par.ποιῶνποιήσωνποιήσα_ςπεποιηκώς
Mid. Pass.MiddleMiddleMid. Pass.
Ind.ποιοῦμαιἐποιούμηνποιήσομαιἐποιησάμηνπεποίημαιἐπεποιήμην
Sub.ποιῶμαιποιήσωμαιπεποιημένος ὦ
Opt.ποιοίμηνποιησοίμηνποιησαίμηνπεποιημένος εἴην
Imp.ποιοῦποίησαιπεποίησο
Inf.ποιεῖσθαιποιήσεσθαιποιήσασθαιπεποιῆσθαι
Par.ποιούμενοςποιησόμενοςποιησάμενοςπεποιημένος
PassivePassiveFut. Perf. Pass.
Ind.ποιηθήσομαιἐποιήθηνπεποιήσομαι
Sub.ποιηθῶ
Opt.ποιηθησοίμηνποιηθείηνπεποιησοίμην
Imp.ποιήθητι
Inf.ποιηθήσεσθαιποιηθῆναιπεποιήσεσθαι
Par.ποιηθησόμενοςποιηθείςπεποιησόμενος
Verbal adjectives:ποιητός, ποιητέος

391SYNOPSIS OF τελέ-ω complete

Pres. Act.Impf. Act.Fut. Act.Aor. Act.Perf. Act.Plup. Act.
Ind.τελῶἐτέλουντελῶ (τελέσω, cross488) ἐτέλεσατετέλεκαἐτετελέκη
Sub.τελῶτελέσωτετελεκὼς ὦ
Opt.τελοίην, -οῖμιτελοίην, -οῖμιτελέσαιμιτετελεκὼς εἴην
Imp.τέλειτέλεσον
Inf.τελεῖντελεῖντελέσαιτετελεκέναι
Par.τελῶντελῶντελέσα_ςτετελεκώς
Mid. Pass.MiddleMiddleMid. Pass.
Ind.τελοῦμαιἐτελούμηντελουμαιἐτελεσάμηντετέλεσμαιἐτετελέσμην
Sub.τελῶμαιτελέσωμαιτετελεσμένος ὦ
Opt.τελοίμηντελοίμηντελεσαίμηντετελεσμένος εἴην
Imp.τελοῦτέλεσαιτετέλεσο
Inf.τελεῖσθαιτελεῖσθαιτελέσασθαιτετελέσθαι
Par.τελούμενοςτελούμενοςτελεσάμενοςτετελεσμένος
PassivePassive
Ind.τελεσθήσομαιἐτελέσθηνVerbal adjectives
Sub.τελεσθῶτελεστός
Opt.τελεσθησοίμηντελεσθείηντελεστέος
Imp.τελέσθητι
Inf.τελεσθήσεσθαιτελεσθῆναι
Par.τελεσθησόμενοςτελεσθείς

-- 126 --

392SYNOPSIS OF δηλό-ω manifest

Pres. Act.Impf. Act.Fut. Act.Aor. Act.Perf. Act.Plup. Act.
Ind.δηλῶἐδήλουνδηλώσωἐδήλωσαδεδήλωκαἐδεδηλώκη
Sub.δηλῶδηλώσωδεδηλωκὼς ὦ
Opt.δηλοίην, -οῖμιδηλώσοιμιδηλώσαιμιδεδηλωκὼς εἴην
Imp.δήλουδήλωσον
Inf.δηλοῦνδηλώσεινδηλῶσαιδεδηλωκέναι
Par.δηλῶνδηλώσωνδηλώσα_ςδεδηλωκώς
Mid. Pass.MiddleMiddleMid. Pass.
Ind.δηλοῦμαιἐδηλούμηνδηλώσομαιδεδήλωμαιἐδεδηλώμην
(as pass., cross809)
Sub.δηλῶμαιδεδηλωμένος ὦ
Opt.δηλοίμηνδηλωσοίμηνδεδηλωμένος εἴην
Imp.δηλοῦδεδήλωσο
Inf.δηλοῦσθαιδηλώσεσθαιδεδηλῶσθαι
Par.δηλούμενοςδηλωσόμενοςδεδηλωμένος
PassivePassiveFut. Perf. Pass.
Ind.δηλωθήσομαιἐδηλώθηνδεδηλώσομαι
Sub.δηλωθῶ
Opt.δηλωθησοίμηνδηλωθείηνδεδηλωσοίμην
Imp.δηλώθητι
Inf.δηλωθήσεσθαιδηλωθῆναιδεδηλώσεσθαι
Par.δηλωθησόμενοςδηλωθείςδεδηλωσόμενος
Verbal adjectives:δηλωτός, δηλωτέος

Previous SubSect

Next SubSect


Herbert Weir Smyth [n.d.], A Greek Grammar for Colleges; Machine readable text [info] [word count] [Smyth].
Powered by PhiloLogic